I když to není úplně běžně, pokud máte nedostatek financí a hledáte, kde si je obstarat, můžete narazit i na inzeráty a nabídky, které zní jednoduše: „Daruji peníze“. Docela chápeme, že pokud něco takového najdete, můžete být velmi překvapení, nicméně objevuje se to, a tak se budeme v tomto článku i této variantě věnovat. Pokud jste tedy někde zahlédli „daruji peníze“, čtěte dál a dozvíte se něco o možných problémech, se kterými se můžete potýkat, a v závěru se podíváme na to, co dělat, když nemáte takové štěstí a stejně peníze potřebujete.

Daruji peníze – není to podvod?

Zde samozřejmě nejde nic generalizovat. Každý případ je potřeba posuzovat individuálně, protože určitě můžete najít fyzické i právnické osoby, které mají například tak vysoké sociální cítění, nebo jiné pohnutky k tomu, aby si řekli: „Daruji peníze“. Víceméně jsou dva způsoby, jak může k takovému darování dojít – na základě smlouvy, nebo bez ní. První varianta je samozřejmě z hlediska právního řádu naprosto korektní, což se o druhé moc říct nedá. Podíváme se na ně jednotlivě.

Daruji peníze se smlouvou

Pokud narazíte na takovýto inzerát, je rada jednoduchá – opravdu dokonale si prostudujte smlouvu, aby se „na oko“ netvářila jako darovací, ale zároveň v ní nebyla ukrytá některá ustanovení, která vás k něčemu zavazují apod. Je samozřejmě nelegální dávat do smlouvy články, na kterých jste se nedohodli a o kterých nemáte ani ponětí, že je podepisujete, nicméně jak to chcete poté dokazovat? Prokázat v soudním sporu, že jste o něčem ve smlouvě nevěděli a že bylo úmyslem druhé strany vás podvést, je extrémně složité. Proto smlouvu vždy pročtěte několikrát, případně konzultujte s odborníkem.

Mějte také na paměti, že to není pouze o tom, najít inzerát říkající: „Daruji peníze“, podepsat smlouvu a utrácet peníze. Dar je z hlediska zákona také brán jako příjem, což znamená, že ho budete muset zdanit stejně, jako kdybyste si tyto peníze vydělali; tedy v daňovém přiznání v následujícím kalendářním roce – do konce března.

Daruji peníze bez smlouvy

Toto je také možnost, se kterou se můžete setkat. Dokonce se objevují i inzeráty – „Daruji peníze a zašlu vše pouze poštou“. To je pro vás v zásadě ideální varianta, protože se nemusíte bát, že se vás pouze snaží někdo někam vylákat, a když vám přijde prázdná obálka, nic jste neriskovali. Když se budeme bavit o nutnosti zdanění, můžete tuto částku samozřejmě finančnímu úřadu zatajit, ale pokud by se nějakým způsobem o ní dozvěděl a prokázal vám to, máte problém, protože jste porušili zákon krácením daně.

Jak už jsme řekli, najít inzerát se slovy daruji peníze, není nic snadného, a pokud tolik štěstí nemáte, budete odkázáni na půjčky. Když se i u těchto finančních produktů budete zaměřovat na věřitele soukromníky, držte se stejných pravidel, která jsme zde zmínili – buďte opatrní a smlouvu si důkladně pročtěte.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>