Kontokorentní úvěr musí znát snad každý, kdo má založený běžný účet v kterékoliv české bance. Nelze říct, že by kontokorent, jak se tento úvěr zkráceně nazývá, každý využíval, ale určitě mu musel být při sjednávání účtu nabídnut. Proč? Z pohledu banky se totiž jedná o poměrně ziskový produkt, který je ale díky svému fungování atraktivní i pro klienty. Právě proto se v tomto článku podíváme na to, jak funguje kontokorent, ale přidáme i některé další informace týkající se této problematiky.

Čím je pro mne kontokorent výhodný?

Abychom mohli zodpovědět tuto otázku, která samozřejmě napadne každého klienta banky, který si poměřuje výhody a nevýhody, musíme se nejprve podívat na to, jak kontokorent funguje. Ve své podstatě je to vcelku jednoduché. Ať už při zřizování běžného účtu, nebo později samostatně, si v bance domluvíte, že budete moct na svém běžném účtu čerpat peníze i do minusu. Toto čerpání samozřejmě bude ohraničeno nějakou smluvenou maximální částkou (úvěrovým rámcem) a banka vám stanoví, o kolik více jí budete muset vrátit a především, do kdy tak budete muset učinit. Je totiž jasné, že když čerpáte do minusu, tak si vlastně od banky půjčujete. A přesně to je kontokorentní úvěr neboli kontokorent.

Právě v tomto systému spočívá jeho atraktivita pro klienty a jeho současná popularita. V první řadě totiž nemusíte jít vždy žádat do banky, když potřebujete drobnou půjčku, protože pokud máte kontokorent, tak jednoduše vyčerpáte víc peněz, než na účtu máte. Zároveň kontokorent slouží jako taková pojistka, pokud typicky musíte vaše závazky jako nájem, telefonní paušál a další trvalé platby, inkasa apod. hradit k začátku měsíce, nicméně váš hlavní příjem chodí až okolo poloviny. Pokud totiž nebudete mít kontokorent a prostředky na účtu nejsou dostatečné, trvalé platby nebudou realizovány. Naopak pokud ho sjednaný mít budete, zachrání v tomto případě situaci.

Je kontokorent obecně výhodný?

Na tuto otázku je nesmírně složitá odpověď. Když se řekne výhodnost, každého nejprve napadne úroková sazba. Ta se u kontokorentu dnes pohybuje mezi 10 až 20 % p.a. podle konkrétní nabídky. Rozpětí je to vcelku široké, protože záleží například na tom, zda jste podnikatel, který může při určitých příjmech získat lepší úrok, nebo nepodnikatel, který se naopak bude přibližovat horní hranici zmíněné sazby. Jde zde samozřejmě i o to, jak rychle jste schopni splácet. Pokud kontokorent bude sloužit pouze ke krátkodobým a malým půjčkám, nemusí vás výše úrokové sazby až tak trápit. Na druhou stranu pokud si chcete půjčit například na rok (delší splatnost obvykle kontokorent ani neumožní), není tento finanční produkt tak ideální variantou.

Zároveň si v bance vždy ujasněte, zda budete mít zajištěný kontokorent – jednoduše řečeno musíte při jeho sjednání poskytnout určitou částku jako ručení a to obvykle v podobě termínovaného vkladu, nebo nezajištěný kontokorent, kde předem nic nedáváte. Zaměřte se také na to, zda budou úroky placeny skutečně ročně, nebo měsíčně.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>