Ekonomická krize ještě úplně nepominula, ekonomika je stále v recesi, a i když by to paradoxně chtělo, aby domácnosti utrácely co nejvíce, každý se z pochopitelných důvodů ptá, jak ušetřit peníze. Základní pravidlo je jasné – kupujte jen to, co opravdu potřebujete. To ale asi napadne každého, a proto se v tomto článku podíváme na některá další pravidla, která vám mohou pomoct odpovědět na otázku, jak ušetřit peníze.

Pravidla na nákupy

Začneme tím, co taky možná leckoho napadne. Využívejte slevy. Typicky u větších elektrospotřebičů se opravdu vyplatí počkat na dobu, kdy bude cena z různých důvodů snížena – přijde na trh nový model, bude končit jeho výroba apod. Samozřejmě do toho vstupují i další faktory jako sezónnost apod. Jak už jsme ale řekli v úvodu, pokud se ptáte, jak ušetřit peníze, vždy pečlivě zvažujte, zda například novou televizi opravdu potřebujete, nebo jestli vám ta vaše stávající ještě rok, dva nevydrží. Jednoduše řečeno se naučte říkat ne. Hodně můžete ušetři také na jídle.

Určitě vám musíme poradit i nějaké postupy ohledně plateb. Pokud chcete ušetřit nějaké peníze, plaťte v hotovosti. Když máte klasickou debetní platební kartu a na peníze vlastně nevidíte, mnohem více budete utrácet za zbytečné položky. S tím také samozřejmě souvisí, abyste se zbavili kreditních karet, pokud nějaké máte. Nakupování na dluh se zpětným splácením vás určitě k cíli, jak ušetřit nějaké peníze, nedovede. Když jste v obchodě, nakupujte ideálně jen podle seznamu. Nepřekvapí vás pak u pokladny fakt, že máte v košíku deset dalších věcí, které vlastně ani nepotřebujete, ale jen vám padly do oka.

Běžný život

Není od věci vytvořit si v domácnosti rozpočet. Nemusíte ani striktně naplánovat, kolik maximálně můžete za měsíc utratit, ale spíše kontrolovat výdaje a příjmy, abyste měli představu, zda se vám vůbec daří ušetřit nějaké peníze. S tím také souvisí, že je vhodné vytvořit si nějakou finanční rezervu, abyste v případě, že budete mít nějaký problém, nemuseli zasahovat do pracně naspořených financí.

Pokud přemýšlíte, jak ušetřit peníze, určitě se vyhýbejte všem nabídkám, které vám nabízejí rychlé zbohatnutí. Není od věci si přivydělat něco navíc, ale určitě nechcete naletět rádoby výhodné investici, která vám z pár korun přinese desetitisíce. Když už jsme u běžného života, určitě omezte ježdění autem, typicky po městě, kde je městská hromadná doprava. I když jsou často částky za pořízení dlouhodobé jízdenky vyšší, ve výsledku se vám to oproti dopravě autem výrazně vyplatí.

Jak ušetřit peníze. Když to shrneme, musíte se naučit neplýtvat a spravovat své finance, což znamená, že nebudete pouze slepě utrácet s tím, že za pár dní už přijde výplata. Určitě se i vzdělávejte, zkuste své peníze zhodnotit v rámci nějakého finančního produktu apod. Pod slovním spojením jak ušetřit peníze není nutné si představit pouze cpaní peněz do postele a nikdy na ně nesáhnout.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>