Každého, kdo se dostal do finančních problémů, nebo například pouze momentálně nemá k dispozici potřebnou hotovost, kterou by chtěl využít, bude zajímat, kde si půjčit peníze. V tomto článku se nebudeme zabývat tím, do jaké konkrétní společnosti byste měli nebo neměli chodit, ale podíváme se na základní rozdělení poskytovatelů půjček a na jejich specifika jako skupin. Když se budete zamýšlet, kde si půjčit peníze, skončíte pravděpodobně u tohoto běžného rozdělení.

Kde si půjčit peníze bezpečně?

Chceme být samozřejmě maximálně objektivní, nicméně obecným faktem je, že první dvě skupiny jsou označovány za bezpečné poskytovatele půjček. Ta první je totiž pod přímou kontrolou České národní banky a ta druhá je organizovaná v České leasingové a finanční asociaci. Jaké jsou jejich specifika?

Subjekty pod kontrolou ČNB

Zde je to jednoduché. Jedná se o banky a další platební instituce. Už pro svoji samotnou existenci potřebují svolení hlavního dozoru, kterým je Česká národní banka, a veškeré jejich aktivity jsou pravidelně kontrolovány. Když se tedy zeptáte, kde si půjčit peníze nejbezpečněji ve smyslu, že nenaletíte, nebudete obětí nekalých obchodních praktik apod., je to v bance. Na druhou stranu se v každé bance setkáte s vysoce formalizovaným postupem, budete muset splnit její požadavky například a výši příjmů žadatele a především pokud jednou u kterékoliv banky nesplatíte úvěr, zavřou se vám dveře ve všech institucích. Zmínit musíme také fakt, že banky vyřizují právě kvůli formálním nárokům půjčky celkem dlouho. Tedy upravená otázka, kde si půjčit peníze stále bezpečně, ale také rychle?

Česká leasingová a finanční asociace

Ta sdružuje zavedené nebankovní instituce, které sice nespadají ze zákona přímo pod dohled ČNB, ale dobrovolně se zavázaly, že se budou chovat v souladu se všemi požadavky kladenými na banky a v určitých oblastech (právě například etického chování) jsou v hledáčku ČNB. Nabízejí tak svým klientům stále kvalitní a bezpečné půjčky, ale rychleji, mají mnohem rozsáhlejší nabídku, nejsou nuceny své klienty před poskytnutím úvěru tolik prověřovat apod. Pokud přemýšlíte, kde si půjčit peníze, mohlo by vás zajímat, o kterých institucích konkrétně je tu řeč. Většinu z nich určitě znáte z masivních reklamních kampaní – Provident Financial, Cetelem, Cofidis, Home Credit, Essox apod.

Ostatní

Na trhu samozřejmě existuje mnoho dalších subjektů, kde si půjčit peníze. My vás od nich nechceme nijak odrazovat, ale je potřeba mít vždy na paměti, že jsou limitováni jen zákonnými přepisy, které navíc často dávají volnou ruku ve sjednávání smluvních podmínek, takže musíte být maximálně obezřetní. Na druhou stranu ne každý si může dovolit vzhledem ke své situaci čekat v bance, a pokud najde zajímavou nabídku například soukromé fyzické osoby, která půjčku nabízí, proč jí nevyužít. Ještě jednou zdůrazníme, obezřetnost je na místě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>