Kontokorentní úvěr, neboli také zkráceně kontokorent, je jedním z nejběžnějších finančních produktů a troufneme si říct, že slyšet o něm musel každý, kdo již někdy zakládal v bance libovolný běžný účet. Začneme na úvod tím nejzákladnějším a nejtriviálnějším popisem toho, jak kontokorentní úvěr funguje, respektive o co se jedná, a následně se podíváme na jeho bližší specifikaci, ale také třeba na to, jaké jsou jeho druhy, což už je problematika, ve které běžný klient finančních institucí nemusí být tak zběhlý.

Jak funguje kontokorentní úvěr?

Vzhledem k tomu, že se této problematice věnuje na našem portálu specializovaný článek – jak funguje kontokorent, tak zde pouze opravdu stručně. Důležitější budou následující odstavce o jeho konkrétních podobách na českém trhu.

Když si v bance sjednáte ke svému účtu kontokorentní úvěr (kontokorent), můžete jít na svém účtu do minusu. To je to nejdůležitější z pohledu klienta. Z pohledu poskytovatele této platební služby je důležitější, že se jedná o krátkodobý úvěr s poměrně vysokým úrokem. Jinými slovy, pokud půjdete na svém bankovním účtu do minusu a využijete tak kontokorentní úvěr, budete ho muset bance splatit v poměrně krátké době a úrok, tedy o kolik více typicky bance vrátíte, bude vyšší procento. Jeho nespornou výhodou ale je, že ho můžete využívat opakovaně. Tedy že nemusíte pokaždé jít do banky a zažádat si, abyste mohli být na účtu v minusu.

Jaké parametry má typický kontokorentní úvěr?

Pokud budete brouzdat nabídkou jednotlivých českých bank, najdete hned několik společných rysů, které má kontokorentní úvěr nabízený na našem území. V první řadě úroková sazba. Ta je dnes typicky v rozmezí 10 až 20 % p.a. (tedy ročně), nicméně si dejte pozor, protože mnoho bank vám sice nabídne tuto roční úrokovou sazbu, nicméně úroky si bude na základě dohody (která se nachází jinde ve smlouvě) strhávat měsíčně. Ve výsledku se tak může kontokorentní úvěr díky tomu prodražit.

Zde uvedené rozpětí úrokové sazby, které má typický kontokorentní úvěr, se vám zároveň může zdát poměrně velké. Je to způsobeno zejména tím, že na rozdílnou sazbu dosáhne podnikatel a nepodnikatel. Podnikatelé, kteří prokážou slušný příjem, mohou získat i dokonce nižší úrokovou sazbu a poměrně velké úvěrové rámce, tedy částky, které mohou vyčerpat (v tomto případě maximální minus na jejich účtu). Zatímco nepodnikatelé nižší úrokovou sazbu získat běžně nemohou a maximální výše úvěrového rámce je u nich standardně dvojnásobek čistého měsíčního příjmu.

Má kontokorentní úvěr více druhů?

Jednoduše řečeno, ano má, a to konkrétně dva druhy. První je takzvaný zajištění kontokorentní úvěr. Ten funguje tak, že typicky v bance při sjednání tohoto produktu uložíte termínovaný vklad alespoň ve výši úvěrového rámce a tím budete ručit. Pokud tedy kontokorent nesplatíte, banka si vše splatí z termínovaného vkladu. Druhý je analogicky nezajištěný kontokorentní úvěr. U toho žádný vklad předem není a jednoduše čerpáte bez ručení. Je potřeba závěrem zmínit, že zajištěný kontokorent samozřejmě nabídne výhodnější podmínky klientovi, a také, že některé banky nezajištěný vůbec neposkytují, abyste ho zbytečně dlouze nehledali.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>