Lombardní úvěr je jedním z vůbec nejčastějších úvěrů, které jsou na finančním trhu denně realizovány a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že umožňuje poměrně snadno a rychle překlenout menší nedostatek finanční likvidity (tedy peněz, které jsou ihned dostupné k placení). Tím druhým pak skutečnost, že lombardní úvěr v užším slova smyslu poskytuje každý den v ohromném množství Česká národní banka jednotlivým komerčním bankám. V tomto článku se tak zaměříme jak na lombardní úvěr v širším slova smyslu, který může využít každý, tak na tuto specifickou variantu, která je ale v bankovních kruzích naprosto běžnou záležitostí.

Co vlastně je lombardní úvěr?

Když se podíváme na běžně uznávanou definici, tak lombardní úvěr je krátkodobý úvěr, který je zajištěn movitou věcí. Jeho smysl už jsme zmínili – slouží ke krátkodobému poskytnutí nutných finančních prostředků. Je totiž poměrně běžné, že společnosti mají svůj majetek „ukrytý“ v investicích, nemovitostech, termínovaných účtech a podobně, a když se jim zrovna naskytne například zajímavá příležitost, nebo potřebují něco nutně zaplatit, je pro ně lombardní úvěr řešením. Když by totiž musely stahovat svůj majetek zpět a měnit ho na peníze, mohlo by se jim to mnohonásobně prodražit. Ze stejného důvodu ale mohou lombardní úvěr využít i fyzické osoby bez omezení (kromě těch běžných, která jsou u úvěrů obvyklá).

Abyste pochopili, proč je lombardní úvěr tak oblíbený, musíte si uvědomit, že movitou věcí je i každý cenný papír a pohledávka. To znamená, že když má společnost nějaké směnky vystavené svými dlužníky, dlužní úpisy, ale i například akcie, může je v bance také zastavit a požádat o lombardní úvěr. Zde ale mohou být lehce problematické cenné papíry s pohyblivou částkou – například právě akcie společností. Lombardní úvěr vám totiž poskytne částku podle hodnoty zastavené věci, a pokud zastavíte akcii, jejíž hodnota se mění každý den, budete muset vždy dorovnávat. Proto nejsou tyto typy cenných papírů pro lombardní úvěr úplně vhodné.

Lombardní úvěr od ČNB

Jak už jsme zmínili, lombardní úvěr v užším slova smyslu je i běžným pojmem v bankovním sektoru, který označuje úvěr, který denně poskytuje centrální banka jednotlivým komerčním bankám – záměrně teď nepoužíváme ČNB, protože to běžně funguje i ve světě. Celé je to nesmírně jednoduché. Banky samozřejmě mají ohromné množství cenných papírů, které potvrzují, že jim někdo dluží (vždyť v současnosti žijí především z poskytování úvěrů) a není nic jednoduššího, než je odeslat centrální bance a požádat o hotovost. Ta celou transakci pouze zúročí aktuální lombardní sazbou.

Když to tedy shrneme. Lombardní úvěr je, když zastavíte v bance movitou věc, kterou je i cenný papír, a získáte na tom základě půjčku. Pokud byste v budoucnu nesplatili půjčenou částku, uspokojí se banka právě na zástavě. Lombardní úvěr v užším smyslu se ale používá i pro označení specifických transakcí mezi centrální bankou a komerčními ústavy.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>