V nabídce které banky je ta nejvýhodnější konsolidace půjček? Otázka, na kterou se ptají jak lidé, kterým dluhy takzvaně přerostly přes hlavu, ale i ti, kteří neustále hledají ty nejvýhodnější nabídky, aby co nejvíce ušetřili. Hned na úvod řekneme, že tento článek se bude zaměřovat na první skupinu zmíněných osob, a i z tohoto důvodu z článku úplně vypustíme konsolidaci u nebankovních společností, protože u těch nelze říct, že by mohly někomu pomoct dostat se z dluhů. Zároveň není možné říct: „Jděte do této banky, tam je nejvýhodnější konsolidace půjček,“ protože nabídka je velká a vše záleží na ohromném množství aspektů – parametry klienta, počet a druh konsolidovaných úvěrů atd. Proto nejprve začneme vůbec vysvětlením samotného pojmu a následně se podíváme na to, na co si dát pozor a čemu věnovat největší pozornost.

Co je vlastně konsolidace půjček?

Zjednodušeně řečeno je konsolidace půjček sjednocení půjček do jedné. Pokud splácíte hned několik úvěrů, tak je za prvé náročné vše si hlídat a sledovat, ale zároveň je to ve velkém počtu případů dražší. Jakmile tedy máte jen jeden úvěr, ušetříte. Obvykle se pak konsolidace půjček používá u velkého počtu kontokorentních úvěrů (povolení přečerpání zůstatku na běžném účtu do minusu), nedoplatků na kreditních kartách a menších spotřebitelských úvěrů. Samozřejmě konsolidovat můžete vzájemně i různé druhy půjček.

Jak to v praxi funguje?

Na první pohled poměrně jednoduše. Najdete si v nabídce konkrétní banky položku – konsolidace půjček, a uvidíte, jak velkou sumu je vám daná banka ochotná nabídnout. Pokud se do této částky se všemi svými nesplacenými dluhy vejdete, máte splněný jeden krok. Zároveň ale není možné, abyste k bance šli, pokud vaše současné úvěry už delší dobu nesplácíte, nebo jste momentálně bez jakýchkoliv příjmů. V tomto případě by vám banka pravděpodobně nepomohla, protože byste pro ni byli příliš rizikový klient. Nejvýhodnější konsolidace půjček má ulevit vašemu rozpočtu, ale nemůže vás zachránit, pokud nemáte zdroje na splácení.

Nad čím se u konsolidace půjček zamyslet?

V první řadě, zda se vám konsolidace vyplatí. Typicky se konsolidace půjček nevyplatí u velkých úvěrů, pokud máte k dispozici nemovitost k zastavení. Pak by totiž byla vhodnější americká hypotéka. Zároveň pokud jste v minulosti měli problémy se splátkami a banka je ochotná vám konsolidaci nabídnout, ale jako rizikovému klientovi, a RPSN tudíž přesáhne 20 %, rozhodně vám to ve výsledku nepomůže. Úrokové sazby u nejvýhodnější konsolidace půjček by se měly pohybovat těsně pod hranicí 9 % s tím, že samozřejmě ušetříte i na poplatcích za vedení, protože z několika finančních produktů budete mít jenom jeden. Snížit se úrokové sazby dále mohou při zajištění. Nespornou výhodou konsolidace půjček je i možnost půjčit si více a ulevit rodinnému rozpočtu. I když se to může stát jako další zbytečné zadlužení, tak mnoho rodin na pokraji bankrotu tuto možnost využívá. Zároveň platí, že byste se neměli bát v bance zeptat. Při konsolidaci se vlastně stanete jejími klienty, a proto i banka má zájem na tom, abyste do budoucna platili jí a nikoliv jiným finančním ústavům.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>