Každý si někdy může prostě a jednoduše říct: „Potřebuju peníze“. Pokud je nechcete vydělat a neuvažujete tedy z tohoto pohledu, bude pro vás řešením pravděpodobně půjčka. Dnes je samozřejmě na trhu masivní množství úvěrů, které máte k dispozici, a subjektů, u kterých si můžete vybírat, nicméně pokud se v nich chcete alespoň trochu zorientovat, pomůže vám tento článek. Podíváme se na jednotlivé skupiny a jejich specifika, na co si u nich dát pozor a další problematiku s tím spojenou. Uvidíte sami, že říct si jen „potřebuju peníze“, napsat to do internetového vyhledávače, případně se podívat do novin, nestačí. Abyste našli ten správný finanční produkt, je potřeba mít o tomto tématu alespoň základní povědomí.

Potřebuju peníze – mám jít do banky?

Když se řekne úvěr, banky napadnou každého asi jako první. Tak touto skupinou, kterou jsou konkrétně banky a další platební instituce spadající pod kontrolu České národní banky, začneme. Hlavní výhoda je asi jasná. Pokud si půjčíte v bance, máte naprostou jistotu, že nikomu nenaletíte, že se bude druhá strana chovat naprosto profesionálně, nezatají vám žádné informace apod. Na druhou stranu jsou banky mimo jiné díky přísnému dozoru a zodpovědnosti nuceny dodržovat vysoce formalizovaný postup. Každého žadatele o půjčku si prověří, nemohou nabídnout tak rozsáhlou nabídku a celé vyřizování trvá poměrně dlouho. Pokud je tak váš dotaz spíše: „Potřebuju peníze rychle“, zde moc nepochodíte.

Je tu navíc ještě jedna skutečnost, bankovní registr. Ten je pro všechny banky společný a vedou se v něm údaje o dlužnících. V praxi má ten důsledek, že pokud u jakékoliv banky někdy nesplatíte úvěr, nebudete už mít nikdy možnost od jakékoliv jiné instituce peníze získat.

Nebankovní instituce

Do této kategorie spadají další dvě skupiny, v jejichž nabídce budete hledat, pokud potřebujete peníze. Automaticky se na ně zaměřuje každý, kdo má již zápis v zmíněném bankovním registru, protože ten se zde nevede.

První skupina jsou instituce, které jsou registrované v České leasingové a finanční asociaci. Deklarují dodržování stejných etických pravidel jako banky a v určitých oblastech jsou dokonce pod kontrolou ČNB, i když se o banky nejedná. Máte zde tak pořád poměrně velkou jistotu, že nenaletíte nějakému podvodníkovi. Typicky se jedná o nebankovní společnosti, jakými jsou Cetelem, Provident Financial, Essox, Home Credit apod., které určitě znáte z reklam.

Všichni ostatní jsou pak třetí skupinou. Častý dotaz je: „Potřebuju peníze, ale je dobrý nápad jít k soukromníkovi?“ Nelze říct, jak moc je to dobrý nápad, ale určitě není špatný. Jen musíte počítat s tím, že pokud se rozhodnete půjčit si přímo od konkrétní osoby, která to nabízí, měli byste se mít více na pozoru. Tyto subjekty jsou totiž nuceny pohybovat se pouze v mezích zákona a ty jsou často poměrně široké.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>