Přefinancování úvěru (nebo někdy se objevuje i pod pojmem refinancování) je možnost, jak při slušné finanční gramotnosti a přehledu o trhu získat na další období výhodnější podmínky. V drtivé většině se týká hypoték, tedy v jednoduchosti úvěrů spojených s bydlením, které jsou nemovitostí i zajištěny. Jak takové přefinancování úvěru funguje, co vám může v praxi přinést a na co si naopak musíte dát pozor, tak na to všechno se podíváme v tomto článku.

Jak funguje přefinancování úvěru?

Samotný proces refinancování nebo přefinancování úvěru, jak chcete, je celkem jednoduchý. Mnohem složitější je vše správně naplánovat, k čemuž se ale dostaneme. V podstatě si totiž pouze najdete hypotéku, která je výhodnější než ta vaše a díky financím, které vám poskytne, splatíte předchozí a budete splácet už jen jí. Když to úplně zjednodušíme, tak přefinancování úvěru znamená, že jiným úvěrem splatíte současný a budete následně platit splátky za ten nový.

Kdy je nejlepší přefinancování úvěru?

I přes neustálou recesi banky stále poskytují tolik hypoték, že je pro ně atraktivní pravidelně vylepšovat a odměňovat nabídku. Pokud si budete nabídku hlídat a provádět šikovné refinancování úvěru, můžete ve výsledku opravdu značně ušetřit. Chce to ale neměnit banku hned, když najdete úvěr, který je výhodnější o pár desetin procenta, ale pokud se to opravdu vyplatí. Zároveň nemá smysl řešit přefinancování úvěru v případě, že máte fixované úrokové sazby a většina odborníků zrovna vzhledem k ekonomické situaci doporučuje zanechat fixace tak, jak jsou, protože do budoucna se budou úroky snižovat. Naopak pokud víte, že vám bude fixace končit, tak není od věci poohlédnout se po dalších nabídkách, zda by se přefinancování úvěru nevyplatilo. Stejné je to za situace, kdy vám banka nabídne úrokovou sazbu, kterou nechcete přijmout.

Co vám přinese přefinancování úvěru?

Jednou z častých variant, proč se lidé rozhodnou k přefinancování úvěru, je to, že si zřídili účet u nové banky a chtějí mít vše takzvaně „pod jednou střechou“. Je to logické, protože většina bank nabízí výhodnější úrokové sazby pro klienty, kteří u nich mají hypotéku a zároveň jí splácí z účtu u stejné instituce. V některých případech, kdy realizujete refinancování úvěru, tak je možné i navýšit stávající hypoteční úvěr – dostanete u nové banky jako bonus více peněz, než jste měli k dispozici doposud.

Co se týče ještě několika praktických tipů, tak v první řadě se zaměřte na to, zda budete muset dokládat výši vašich příjmů. To se totiž musí učinit vždy při žádosti o novou hypotéku, nicméně pokud děláte pouze přefinancování úvěru, tak to banky někdy prominou, pokud prokážete výbornou platební morálku. Určitě se zajímejte i o to, zda bude potřeba dělat nový odhad zastavené nemovitosti. Někdy to totiž není potřeba, což vám ušetří další prostředky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>