Je to poměrně časté. Rozhodnete se koupit automobil, nemovitost apod., nicméně jsou ještě financovány nějakým úvěrem. Nebudete taky řešit pouze problematiku, jak například dům správně koupit, zapsat všechno do katastru nemovitostí, ale vyskočí vám i komplikace v podobě nutného převzetí úvěru. O co se jedná, asi není potřeba dlouze vysvětlovat. Jednoduše konkrétní osoba přebírá postavení dlužníka, ať už právě při zmíněných koupích, nebo i třeba za úplatu. O důvod nám zas tak nejde, důležitější je to, jak převzetí úvěru provést, na čem můžete ztroskotat apod. Přesně na to se v tomto článku podíváme stejně jako na otázku předčasné splacení úvěru. To je totiž s tématem převzetí úvěru úzce spojeno.

Jak postupovat při převzetí úvěru?

Zaměříme se na postup u bank, protože je obecně nejsložitější. Když budete chtít realizovat převzetí úvěru od nebankovní společnosti, pravděpodobně nebudete tak masivně limitováni, i když to nelze obecně vyloučit. Na začátek je potřeba si uvědomit, co vlastně převzetí úvěru znamená z hlediska věřitele. Jednoduše řečeno, najednou mu bude dlužit někdo úplně jiný. V případě bank to pak komplikuje skutečnost, že se jedná o extrémně konzervativní a opatrné věřitele, kteří si všechny své potenciální klienty důkladně „proklepnou“. Pochopitelně se jim tak nelíbí situace, kdy by si ověřili identitu, úvěrovou historii, schopnost splácet na základě doložené výše příjmů atd. u klienta A, od kterého by pak bez jakýchkoliv omezení úvěr převzala osoba B, kterou už banka nezná. Z toho už víceméně vyplývá, jak převzetí úvěru u bank funguje.

Když jste dlužník banky a chcete, aby byl úvěr převeden na někoho jiného, musíte to bance nejprve nahlásit. Poté proběhne klasický proces ověřování osoby B, jako kdyby žádala o nový úvěr. Samozřejmě je pro převzetí úvěru specifické to, že sem vstoupí i výše částky, která zbývá ke splacení. Je zbytečné, aby si banka prověřovala nového dlužníka tak důkladně, pokud se jedná o převzetí úvěru ve výši pár desítek tisíc.

Proč nepoužít předčasné splacení úvěru?

Ano, je to samozřejmě možnost. Pokud nechcete složitě řešit převzetí úvěru, můžete například při prodeji nemovitosti s hypotékou, automobilu s leasingem apod. trvat na tom, aby budoucí vlastník úvěr předčasně splatil. Tento postup je jednodušší v tom, že drtivá většina úvěrů předčasné splacení umožňuje a banky to neblokují. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že více než 90% bank ale takovýto postup pokutuje, protože vy je tím vlastně oberete o úroky za zbytek splátkového období. Tato pokuta, která u převzetí úvěru není, se obvykle počítá jako několik procent z této mimořádné splátky a typicky je stanovena její minimální výše (500-1000 Kč). Je tedy vždy potřeba si promyslet, která varianta je pro vás schůdnější. Tedy samozřejmě za předpokladu, že se vůbec dohodnete, jestli je někdo ochoten případný poplatek za předčasné splacení zaplatit. Pokud ne, tak pak zbývá jedině převzetí úvěru.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>