Máte finanční problémy a přemýšlíte o tom, jak nejrychleji přijít k penězům? Pak vás určitě již napadla otázka, kdo půjčí na směnku, protože tímto způsobem můžete mít peníze opravdu ihned. Nebo naopak máte dostatečný kapitál a zvažujete, že byste ho trochu zhodnotili? Pak je na druhou stranu určitě vhodným nástrojem napsat například jednoduchý inzerát „Půjčím peníze na směnku“ a na úrocích něco vydělat. Jak to ale provést, na co si dát pozor a nějaké další tipy, tak přesně na to se podíváme v tomto článku.

Já půjčím peníze na směnku

Začneme tím, když, jak bylo řečeno v úvodu, jste vy tím, kdo má kapitál a chce půjčit. Jednoznačnou výhodou půjčky na směnku oproti dalším zhodnocovacím nástrojům od spořicích účtů, přes investiční finanční produkty až po například investice do nemovitostí apod., je jednoduchost. Pokud už vám proběhla hlavou zmíněná myšlenka „půjčím peníze na směnku“, nebudete potřebovat zas tolik informací, abyste to mohli úspěšně realizovat. Stačí si otevřít zákon směnečný a šekový z roku 1950 (jeden z nejstarších platných zákonů u nás) a podívat se, co musí směnka obsahovat. Víceméně vám stačí vzít papír, označit ho, že se jedná o směnku, přidat jaká částka se půjčuje, způsob splacení, věřitele a dlužníka a jejich podpisy.

Půjčím peníze na směnku, ale jaké to má pro mě výhody?

Ta hlavní, jednoduchost, už byla zmíněna, takže se podíváme dál. Velmi důležitou výhodou směnky je takzvaná nepřítomnost kauzy. To znamená, že jakmile máte podepsanou směnku, která nebyla splacena, můžete s ní jít na soud a žádat, aby bylo dlužníkovi uloženo zaplacení a je úplně jedno, z jakého důvodu byla uzavřena (což u klasické smlouvy o půjčce nelze říct). Na druhou stranu to ale sebou nese negativum, protože když ztratíte originál směnky, pravděpodobně už od dlužníka nikdy peníze neuvidíte.

Zároveň máte u soudu nárok na vydání směnečného platebního rozkazu, který je mnohem přísnější a rychlejší ve vztahu k dlužníkovi, který odmítá platit a snáze tak lze dosáhnout na exekuci.

Zajímá mě naopak, kdo půjčí na směnku

Pokud jste takzvaně na druhé straně barikády, to znamená, že vy si chcete obstarat finance a ptáte se, kdo půjčí na směnku, přečtěte si i to, co se týká věřitelů. Získáte totiž základní přehled o tom, jak směnka funguje. Co z toho pro vás vyplývá? Směnku podepisujte jen v případě, že jste si jistí, že budete mít peníze na zaplacení. Celá cesta k exekuci v případě, že nebudete mít na splacení dluhu prostředky, je totiž opravdu rychlá. Zároveň si ohlídejte, aby úroky nebyly přehnaně vysoké a mějte na paměti, že pokud se někdo podepíše na líc směnky společně s vámi, stává se z něj automaticky váš ručitel. Toho se pak pochopitelně dá v případných problémech využít.

Ještě jednou ale radši zopakujeme, směnka vám poskytne peníze vcelku snadno a rychle, ale buďte si jistí, že jí budete moct zaplatit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>