Možná už vás napadlo: „Půjčím své peníze“. Důvod je jednoduchý. I když samozřejmě existuje ohromné množství variant, které vám umožní zhodnotit váš kapitál od těch úplně nejtypičtějších finančních produktů až po investice do nemovitostí apod., půjčky osobám, které to zrovna nutně potřebují, mohou nabídnout vůbec to nejvyšší zhodnocení. I to má jasný důvod – když ta osoba z akutních důvodů, ať jsou jakékoliv, potřebuje finance, je ochotna přistoupit na vyšší úrok výměnou za to, že je dostane opravdu ihned, což jí samozřejmě například banka nemůže nabídnout. Nefunguje to ale jen tak, že si řeknete tu zmíněnou větu „půjčím své peníze“ a prostě napíšete inzerát. Musíte znát některé právní předpisy, instituty a postupy, abyste své peníze také mohli získat zpět.

Půjčím své peníze – jak na to?

Ono to opravdu není zas tak snadné. Základní pravidlo, které vám doporučíme – i když zákon (především občanský zákoník, ze kterého budete vycházet) poskytuje stranám velkou volnost v tom, co všechno si mohou dohodnout, tak naprosto celý právní řád je limitován dobrými mravy. Jinými slovy, nikdy nesjednávejte nic, co by mohlo být u soudu napadeno s odvoláním na porušení dobrých mravů. Vycházejte pouze z ustálených postupů a nesnažte se zákon nijak obcházet.

Jinak se samozřejmě půjčuje na základě smlouvy (pokud nejde o směnku, ke které se dostaneme) a určitě vás bude zajímat, jak si můžete „pojistit“ (s opravdu velkými uvozovkami), že své peníze získáte zpět. Velké uvozovky, protože se nejedná o pojištění, ale jen o zvýšení šancí, že půjčený finanční obnos jako věřitel získáte zpět. Nejčastěji používanými právními nástroji jsou zástava, ručení a již zmíněná směnka, tak se na ně podíváme.

Zástava

Zástava funguje poměrně jednoduše. Jakožto věřitel si s dlužníkem sjednáte, že vám přenechá nějakou věc jako zástavu. Může se jednat o věc movitou, kterou vám předá (případně se dá do notářské, advokátní nebo jiné úschovy), nebo nemovitou, u které se skutečnost, že je na ní připojeno zástavní právo, zapíše do katastru (to jsou typicky hypotéky). V případě, že dlužník nesplatí svůj dluh tak, jak bylo sjednáno, má věřitel možnost uspokojit se na zástavě. To už se děje za zákonem stanovených podmínek, nejčastější je soudní prodej, kdy získá věřitel to, co půjčil, a samozřejmě i penále a úroky z prodlení, a dlužník pouze zbytek.

Ručení

Tento institut funguje tak, že dlužník bude mít na své straně ještě jinou osobu, která za něj bude ručit. Věřitel se rozhodne – půjčím své peníze, ale nevěřím, že budeš sám schopen dluh splatit, takže si najdi movitější osobu, která mi bude ručit (často se jedná o členy rodiny). Pokud pak opravdu dojde k situaci, že dlužník nezaplatí, půjde věřitel jednoduše za ručitelem a peníze po něm bude chtít. To, jak je pak ručitel od dlužníka získá, už není vůbec jeho starost.

Směnka

Směnka je v zásadě jen kus papíru označený jako směnka, který podpisy stran stvrzuje, že došlo k předání peněz. Jednoduchý institut se složitými následky. V první řadě je potřeba směnku pečlivě uschovat, protože v případě zničení originálu vlastně ztrácíte důkaz, že k půjčce došlo. Na druhou stranu máte k dispozici v soudním řízení směnečný platební rozkaz, který vám soud vydá rychle a bez zbytečných průtahů, které přináší jednání u soudu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>