Úrokové sazby u hypoték jsou extrémně nízko, ceny nemovitostí jsou pro kupující také výhodné, tak proč si v současnosti nepořídit vlastní bydlení? Období je to skutečně ideální a pro osoby, které si mohou hypotéky dovolit, nelze jinak, než vydat doporučení, aby si vlastní bydlení pořídily. Problém ale může nastat, pokud se vám nejvíce zalíbí byt, který je družstevní, respektive při samotné koupi takový problém nebude, ale pokud ho budete chtít financovat hypotékou, můžete narazit. Právě proto se z nabídky klasických hypoték vyčlenila půjčka na družstevní byt; má totiž spoustu specifik. A právě na ně se v tomto článku podíváme.

Půjčka na družstevní byt úvodem…

Než přejdeme k tomu, jak konkrétně vypadá půjčka na družstevní byt, musíme si nejprve ujasnit, jak funguje takové družstvo a co vlastně kupujete. Když se totiž řekne – kupuji družstevní byt, většina lidí si představí, že byt bude následně ve vlastnictví kupujícího, jako je tomu u klasické koupě. Družstvo ale funguje jinak. Když od něj budete „kupovat byt,“ pak kupujete vlastně jen jakýsi členský podíl v družstvu (právnické osobě), se kterým je spojeno právo bydlet v daném bytu. Nejste tedy následně vlastníkem bytu (ani v katastru nemovitostí se tak nenajdete), ale jste pouze vlastníkem podílu v družstvu, tedy jeho členem; zjednodušeně řečeno, jako kdybyste měli například podíl na základním kapitálu společnosti s ručením omezením. Rozdíl je zde ten, že máte právo díky tomuto podílu v bytu bydlet. A právě zde se půjčka na družstevní byt komplikuje.

Proč je půjčka na družstevní byt tak komplikovaná?

Jednoduše řečeno z důvodu, že pro banku je nějaký podíl v družstvu jen těžko uchopitelný z hlediska zajištění. Když vám poskytne klasickou hypotéku na běžnou nemovitost, zajistí si jí zástavním právem na nemovitosti, a pokud nebudete splácet, nemovitosti se prodá, banka získá peníze. S tím je spojeno i to, že půjčka na družstevní byt může být naprosto snadná záležitost, ale musíte mít k dispozici jinou nemovitost, kterou zastavíte. Pokud ale tuto možnost nemáte, musíte si projít komplikovanou byrokracií, protože banka podíl v družstvu jako zástavu nevezme.

Jak tuto situaci řešit?

V první řadě si musíte projít stanovy daného družstva a zjistit si, zda družstvo umožňuje převést byty do osobního vlastnictví členů, přičemž by to mělo být ve lhůtě maximálně jeden rok. Půjčka na družstevní byt totiž vypadá tak, že vám banka dá jakousi předhypotéku, kterou zaplatíte cenu za podíl v družstvu (stanete se členem), a hypotéku získáte až tehdy, když byt od družstva odkoupíte. Obvykle vám ale banka neposkytne předhypotéku na dobu delší než 1 rok. Zároveň družstvo požádejte o potvrzení, že je u bytu splacená anuita, není u něj exekuce apod. Jakmile totiž bude byt jakkoliv zatížen, půjčka na družstevní byt se pro vás u banky stane uzavřenou záležitostí.

Pokud je možné v daném družstvu byt do 1 roku na člena převést, bytová jednotka není nijak zatížena a banka je ochotná vám půjčit, pak může být půjčka na družstevní byt po nutné byrokracii i vcelku klidnou záležitostí. Připravte se ale na to, že zmíněná předhypotéka bude celkem drahá (má vysoké úročení) a nebudete v ní vůbec splácet jistinu, pouze úroky. Jistinu začnete splácet až tehdy, kdy se přemění na hypotéku, tedy v době, kdy se stanete vlastníkem vy, nikoliv družstvo.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>