Půjčka na složenku je vcelku mladý a o to populárnější finanční produkt, který cílí na klienty, kteří nemají, nebo neradi využívají bankovní účet. Jak plyne z jejího názvu, poskytovatel této půjčky vám nezašle peníze na bankovní účet, jak je dnes již standardní, ale pošle vám je v podobě složenky. I když se na první pohled jedná o jasnou a jednoduchou věc, má půjčka na složenku některé vlastnosti, na které bychom v tomto článku rádi upozornili. Podíváme se proto nejprve na to, čím je půjčka na složenku výhodná, a v druhé části naopak na její aspekty, na které byste si měli dát pozor.

Je pro mě vhodná půjčka na složenku?

Tento finanční produkt patří do takzvaných finských půjček. Ty vznikly zhruba před deseti lety právě ve Finsku a to za účelem překlenutí krátkodobých finančních problémů. Přesně k tomu pak slouží i půjčka na složenku, která vznikla jako jedna z modifikací standardních finských úvěrů, které se díky své popularitě ve velkém rozšiřují Evropou. Jejími charakteristickými znaky proto jsou – poměrně nízká částka, kterou vám nabídne, vyšší úročení, ale na druhou stranu můžete mít peníze v ruce za vcelku krátkou dobu. Pokud budeme konkrétní, pak už pouze výjimečná bude na českém trhu půjčka na složenku, která by vám poskytla částku vyšší než 15 tisíc Kč., a splatnost bude také nesmírně krátká a to typicky 1 – 3 měsíce. Co se týče úrokové sazby, ta se pohybuje v řádu desítek procent a může zde být skutečně vysoká, protože z pohledu poskytovatele se jedná o vcelku rizikový produkt, jelikož si klienta téměř neprověří.

Jak se získává půjčka na složenku?

Vzhledem k tomu, že jejím hlavním smyslem je rychle překlenout finanční problémy žadatele, musí být vyřízena rychle. Poskytovatelé tak obvykle nevyžadují prokázání výše příjmů apod., ale postačí pouze základní identifikace ve formě SMS zprávy, nebo vyplnění internetového formuláře. Ano, skutečně si můžete o tuto půjčku zažádat SMS zprávou. Na druhou stranu z toho ale jednoznačně vyplývá, že půjčka na složenku nebude k dispozici v bankách, jelikož ty musejí být samozřejmě opatrnější. Hledat tak budete muset u nebankovních společností.

Na co si dát pozor?

V první řadě ještě jednou zopakujeme smysl, který má půjčka na složenku – překlenout krátkodobý nedostatek financí. V žádném případě jí proto nevyužívejte, pokud si nejste jistí, že jí budete moct v krátké době stoprocentně splatit. Úrokové sazby jsou totiž vysoké a nebankovní společnosti při vymáhání naprosto nekompromisní. Zároveň zde neplatí klasický poučka, abyste koukali spíše na RPSN než na úrokovou sazbu, jelikož u těchto malých půjček jako je půjčka na složenku nemusí poskytovatel RPSN uvádět, protože by vzhledem ke krátkodobosti bylo extrémně vysoké. Musíte proto pracovat pouze s úrokovou sazbou a případnými poplatky, což je náročnější na propočítání. I přesto si ale vše důkladně propočítejte a zvažte, ať vám ve výsledku půjčka na složenku nezpůsobí ještě více problémů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>