Každý se někdy může dostat do tíživé finanční situace, kdy potřebuje překlenout momentální závazky, ale peníze bude mít k dispozici až později. To se samozřejmě týká i matek na mateřské dovolené, nezaměstnaných, nebo pracujících, kteří jsou v takzvané zkušební době dle zákoníku práce. Ti sice pracují a mají příjem, ale banky jim standardní úvěr neposkytnou z prostého důvodu. Ve zkušební době lze pracovní poměr poměrně snadno zrušit a banka tak na rozdíl od klasických zaměstnanců nemá jistotu, že budou mít alespoň nějaký příjem, ze kterého mohou splácet, delší dobu. Právě proto se objevila takzvaná půjčka ve zkušební době, aby i tito zaměstnanci mohli získat úvěr, pokud ho vzhledem ke své finanční situaci potřebují.

Jaké parametry má půjčka ve zkušební době?

Pokud se již na trhu finančních produktů trochu pohybujete, tak asi víte, že naprosto typická půjčka ve zkušební době není nic jiného než nebankovní půjčka, u které je pouze zdůrazněno, komu se může hodit. Nelze totiž říct, že by tento finanční produkt nemohly získat i například zmíněné matky na mateřské dovolené. Možná ho poskytovatel ve výsledku nenazve úplně přesně půjčka ve zkušební době, ale parametry budou téměř totožné.

Neočekávejte, že vám půjčka ve zkušební době poskytne nějakou horentní sumu. Typicky se tento typ úvěrů pohybuje v řádu desítek tisíc korun, což je samozřejmě způsobeno rizikem, které pro poskytovatele takový klient bez jistého příjmu představuje. To se dále projevuje i vysokými úroky. Vše si proto důkladně propočítejte a zvažte, zda je půjčka ve zkušební době skutečně tím, co potřebujete, nebo zda není lepší počkat, až doběhne zkušební doba a vy se stanete „standardním“ zaměstnancem, který může žádat o běžné úvěry. S tím souvisí i jedna rada – snažte se najít si u úvěru sazbu RPSN (roční procentuální sazbu nákladů), která v sobě zahrnuje jak úroky, tak případné poplatky. Pokud totiž budou vaše propočty vycházet pouze z úrokové sazby, můžete být ve výsledku nemile překvapeni.

Kde žádat?

Vzhledem k parametrům, jaké půjčka ve zkušební době má, je jasné, že drtivou většinu poskytovatelů tvoří nebankovní společnosti. Jejich jasná výhoda je, že peníze můžete mít bez velké byrokracie skutečně rychle. Stačí zažádat po internetu, vyplnit základní informace a peníze můžete mít během pár dnů. Na druhou stranu mají vyšší úročení než banky. Ty ale půjčky ve zkušební době nenabízejí. Pokud ve zkušební době jste a chtěli byste půjčku od banky, můžete jedině zkusit štěstí u své banky, kde máte například vedeny běžné účty, a pokusit se získat nějakou půjčku bez prokazování výše příjmů. Jakmile ale banka bude chtít prokázat příjem, tak ihned víte, že ve zkušební době vám nepůjčí.

Půjčka ve zkušební době je tedy variantou, kterou lze na českém trhu najít, nicméně ještě jednou zdůrazňujeme. Klientům se vždy celkem prodraží, a proto si radši dvakrát promyslete, jestli není lepší počkat, až vám skončí zkušební doba a budete moct v bance žádat o standardní úvěr. Pokud nelze jinak a potřebujete peníze hned, vše si důkladně propočítejte, jinak se vám půjčka ve zkušební době může vymstít.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>