V dnešním článku se budeme zabývat problematikou refinancování americké hypotéky. Tento finanční produkt se v poslední době těší narůstající popularitě, i když pro nemalou část osob, které se pravidelně neinformují o nových finančních produktech, může být drobnou neznámou. Proto se nejprve budeme věnovat tématu americké hypotéky a na refinancování se podíváme v druhé části článku.

Americké hypotéky

Jak už jsme řekli, americké hypotéky jsou vcelku populárním produktem. Proč? Je to díky jedné, řekněme neflexibilní vlastnosti klasických hypoték. Pokud přijdete například do banky, že chcete hypotéku a máte nemovitost, kterou můžete ručit, zeptá se váš úředník, na co peníze z úvěru použijete. Pokud řeknete cokoliv jiného než koupě, stavba, nebo rekonstrukce nemovitosti, klasickou hypotéku nedostanete. Jedná se totiž o účelový úvěr a finance nelze použít na nic jiného, než jsou tyto činnosti. A právě zde nastupuje americká hypotéka. Ta vám totiž umožní čerpat finanční obnos na cokoliv. Zajištění nemovitostí zde ale samozřejmě zůstává, jinak by se nejednalo o hypotéku.

Je americká hypotéka dražší?

Vzhledem k tomu, že jak u klasické hypotéky, tak u té americké budete vždy ručit zastavenou nemovitostí, tak je odpověď: „Sice ano, ale ne o tolik“. Ceny klasických hypoték jsou v současnosti na téměř úplném minimu, přičemž lze obecně říct, že úrokové sazby těch amerických se pohybují u bank v rozmezí 5 – 7 procent. Samozřejmě pokud půjdete do nebankovní společnosti, která je pro mnoho klientů flexibilnější a příjemnější variantou, zvýší se úroková sazba o jeden až dva procentní body.

Jak funguje refinancování americké hypotéky?

Nejprve je potřeba zmínit, že americká hypotéka funguje z hlediska zejména fixace úrokové sazby stejně jako hypotéka klasická. S tím tedy lze pracovat, ale to není refinancování klasické. Standardní refinancování americké hypotéky probíhá tak, že si vezmete nový úvěr u jiné hypoteční banky, která vám u něj dá výhodnější podmínky, a proto se vám refinancování jako takové vyplatí. Důvody pro něj mohou být různé. Existují výzkumy, které dokázaly, že pokud dobře pracujete s fixací úrokové sazby a případně s refinancováním, pokud vaše banka nenabízí nejvýhodnější podmínky, můžete za dobu splácení hypotéky ušetřit až statisíce korun. Jedním z důvodů je tedy dlouhodobá úspora, druhým důvodem může být pouze finanční tíseň, kdy se jí snažíme jiným úvěrem s například odloženým splácením vyřešit. V tomto případě bychom ale doporučili řešit situaci s vlastní bankou, protože i ona má zájem na tom, abyste spláceli, a i když si to většina klientů nemusí myslet, často jsou banky ochotné ustoupit.

Na závěr ještě jedna poznámka. Objevily se informace, že refinancování americké hypotéky je možné klasickou hypotékou. Tak to ale bohužel není. Americká hypotéka může být refinancována pouze dalším neúčelovým úvěrem. Myslete i na další náklady spojené se zástavním právem, které na nemovitosti vázne.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>