V dnešním článku se podíváme na tento specifický, ale nesmírně populární finanční produkt, revolvingový úvěr. Hned na úvod zmíníme, že jeho typickými uživateli jsou právnické osoby, tedy společnosti, kterým pomáhá k překlenutí dočasného nedostatku aktiv. Těžko říct, zda je vhodnější, ale fyzické osoby mnohem častěji využívají takzvaný kontokorent, který je v mnoha ohledech jiný než revolvingový úvěr (dříve fyzickým osobám vůbec nebyl nabízen). K tomu, jak konkrétně se tyto dva produkty liší, jaké výhody, nebo naopak nevýhody vám revolvingový úvěr nabídne, tak přesně tomu se budeme věnovat.

Co je revolvingový úvěr?

Když bychom hledali definici, tak určitě bude obsahovat tyto hlavní znaky – revolvingový úvěr je krátkodobý finanční produkt s možností opětovného čerpání. V zásadě to funguje tak, že ho máte zřízený, vyčerpáte z něj prostředky, splatíte a můžete čerpat znovu, pořád dokola. V určitých situacích dokonce lze čerpat a zároveň splácet. Právě proto ho často využívají společnosti. Běžně se totiž stává, že potřebují finance, ale zároveň ještě nemají splacené faktury za své služby. Revolvingový úvěr to snadno vyřeší a s drobným úrokem ho hned po zaplacení faktur mohou splatit.

Jak se liší revolvingový úvěr od kontokorentu?

Jednoduše. Revolvingový úvěr není vázán na žádný běžný účet; můžete si ho zřídit samostatně. Někdy se objevuje i tvrzení, že rozdíl je v tom, že kontokorent čerpáte klasicky kartou jako peníze z běžného účtu. To ale není pravda, protože jak banky, tak nebankovní společnosti dnes nabízejí kreditní karty, které fungují přesně jako revolvingový úvěr.

Revolvingový úvěr a jeho výhody

Hlavní výhodou revolvingového úvěru je poměrně nízký úrok. Jedná se totiž o účelový finanční produkt (musíte věřiteli sdělit, k čemu ho budete využívat a to také dodržet) a navíc krátkodobý, což jsou dva základní vstupní požadavky na nízké úročení. To se reálně pohybuje okolo dvou procent. Jak už jsme řekli, revolvingový úvěr lze čerpat opakovaně, což se dá také považovat za výhodu a to navíc i prostřednictvím karty v různých měnách. Skutečnost, že ho nabízejí jak nebankovní společnosti, tak banky, určitě také oceníte, protože vám to značně rozšiřuje počet možností, ze kterých lze vybírat.

Nevýhody revolvingového úvěru

Mluvili jsme o tom, že revolvingový úvěr má poměrně nízké úročení. To je pravda, ale pouze za předpokladu, že ho splatíte v dohodnutém termínu (typicky do konce měsíce). Jinak poletí RPSN sazba velmi vysoko a to až ke dvaceti procentům. Zároveň platí, že revolvingový úvěr vyřídíte zdarma, ale poplatky má poměrně vysoké. Myslete také na to, že vám není schopen poskytnout nijak závratné obnosy, protože maximální částky, které lze čerpat, jsou poměrně malé. Poslední, ale ne nijak zásadní nevýhodou, je fakt, že revolvingový úvěr vyžaduje celkem vysoké minimální splátky – okolo 5% z dlužné částky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>