Úroky z úvěru, asi to první, co vás napadne, když se úvěr nebo půjčka, jak to chcete nazývat, řekne. Vysvětlovat nějak dlouze, o co se jedná, by bylo plýtvání časem, nicméně základní definici pro kompletnost zmíníme – úrok je peněžitá odměna za půjčení peněz. Proč vůbec existuje, je jasné. Věřitel tím, že půjčí své finanční prostředky dlužníkovi, odkládá svojí spotřebu – nemůže je po určitou dobu používat, a právě za to bude chtít získat odměnu. To dnes samozřejmě jak banky, tak další instituce a společnosti, ale i jednotlivci využívají k vlastnímu zisku. Zároveň jsou úroky z úvěru jednou z hlavních odlišností mezi jednotlivými finančními produkty na trhu (v rámci vždy jedné kategorie), a proto se budoucí klienti rozhodují v první řadě podle nich.

Kde budou nejnižší úroky z úvěru?

Když vezmete v potaz, kdo všechno na trhu dnes úvěry nabízí, a také si uvědomíte, že čím vyšší riziko pro věřitele, tím samozřejmě bude i úrok z úvěru vyšší, možná byste byli schopní roztřídit si to sami. Nejnižší úroky z úvěru vám pochopitelně nabídnou banky. Mají největší kapitál a především si své klienty vždy dokonale prověřují, aby zmenšovaly riziko na minimum. Když se přesuneme do druhé kategorie institucí, které sice nejsou pod kontrolou ČNB, ale jsou organizovány v České leasingové a finanční asociaci, která dohlíží na dodržování etických standardů, budou sice úroky z úvěrů trochu vyšší, ale ještě nebudeme na vrcholu. Je potřeba zmínit, že sice u těchto společností, jakými jsou Provident Financial, Cetelem, Home Credit, Essox apod., budete mít vyšší úrok, ale na druhou stranu získáte mnohem vyšší flexibilitu – nabídka bude širší, peníze můžete mít rychleji apod. Nejvyšší úroky pak budou tradičně u úvěrů, které jsou poskytovány ihned bez výraznějšího prověření, a u soukromých osob.

Jaké úroky z úvěrů jsou ještě v pořádku?

Toto je poměrně častá otázka, na kterou se ale nedá odpovědět. Zda je pro vás výše úroku přijatelná, tak to musíte posoudit sami. Vždy berte v potaz jak procentuální výši, tak ale i tu skutečnou v podobě částky, kterou zaplatíte, protože třeba u nižších úvěrů mohou být úroky vyšší, ale reálně vlastně nezaplatíte tolik. Určitě je také dobré se více než na úroky z úvěru zaměřit na sazbu RPSN, která vám řekne, o kolik víc ročně zaplatíte.

Jaké úroky z úvěru lze odečíst ze základu daně?

Jsou to úroky, které platíte u úvěrů spojených s vaším bydlením. Typicky tedy hypotéky, úvěry ze stavebního spoření apod. Podmínkou ale je, že nemovitost, které se to týká, je ve vašem vlastnictví. Vždy se také odečítá za celou domácnost, což znamená, že pokud bydlíte v bytě, který je váš a máte na něj hypotéku, s manželkou, nemůžete si odečítat oba. Maximální odečet za úroky z úvěru je také limitován a to částkou 300 tisíc Kč ročně a maximálně 25 tisíc Kč za každý měsíc splácení.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>