V tomto článku se detailněji podíváme na úvěry bez příjmu a registru. O co se jedná, pro koho jsou určeny, respektive kdo je nejčastěji využívá a jaká jsou jejich další specifika. Hned v úvodu si můžeme vyřešit první část, kterou v sobě úvěry bez příjmu a registru zahrnují, tedy to slovní spojení bez příjmu, protože to je jasnější a registru věnujeme větší prostor dále v článku. Úvěry bez příjmu znamená, že po vás nebude vyžadováno dokládání výše vašich příjmů. To je totiž jeden z typických rysů u bank – budou se snažit zjistit si o vás maximum z jednoduchého důvodu, aby co nejvíce minimalizovali riziko, že nebudete schopní jim splácet dluh. Lze bez nadsázky říct, že v bance úvěr bez příjmu, a registru vlastně také, nikdy nezískáte. To znamená, že nezaměstnaní, důchodci, matky na mateřské dovolené, ale i studenti mají většinou smůlu. Kde tedy žádat? K tomu se dostaneme, ale nejprve něco o registru.

Co je bankovní registr?

Jak už bylo naznačeno, banky jsou nesmírně opatrnými věřiteli a o každém potencionálním klientovi si zjišťují maximum možných informací. K tomu jim pomáhá i takzvaný bankovní registr. Funguje vcelku jednoduše. Eviduje totiž informace o všech dlužnících bank, tedy osobách, které u nich mají zřízeny úvěr, ale i historii. Praktický důsledek je takový, že pokud jste měli u kterékoliv banky úvěr a nespláceli jste ho tak, jak bylo sjednáno, zavře vám to do budoucna dveře u všech finančních ústavů. Banky prostě nechtějí půjčovat klientům, kteří byli v minulosti, klidně i u konkurence, problémoví. Ve spojení s tím, že chtějí u drtivé většiny půjček nejprve prokázat, že máte pravidelný a dostatečně vysoký příjem, získáte důvod, proč banky neposkytují úvěry bez příjmu a registru.

Kam tedy jít pro úvěry bez příjmu a registru?

Jedinou možností, kterou budete při žádání o tento finanční produkt mít, jsou nebankovní společnosti a soukromnicí. Mnohem oblíbenější jsou nebankovní společnosti, protože ty renomované jsou organizované v České leasingové a finanční asociaci, což vám dává garanci profesionálního jednání a nulový výskyt podvodů. Tím neříkáme, abyste si nepůjčovali u ostatních společností nebo fyzických osob, nicméně velká opatrnost je na místě.

Nebankovní společnosti úvěry bez příjmu a registru poskytují celkem běžně, i když samozřejmě najdete v jejich nabídce i ty, které do této kategorie nezapadnou. Názvy jednotlivých společností budete díky masivním reklamním kampaním jistě znát – Home Credit, Cetelem, Provident Financial, Essox apod., ty všechny vám úvěry bez příjmu a registru zajisté nabídnou. Musíte ale počítat s několika skutečnostmi. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně rizikovou záležitost pro věřitele, připravte se na vyšší úročení. U vyšších částek s delší dobou splatnosti jsou pak již víceméně standardem určité formy zajištění – typicky si budete muset přizvat ručitele, nebo něco zastavit, aby měla společnost jistotu, že pokud nebudete splácet vy, získá peníze jiným způsobem.

Pokud byste se chtěli bavit o konkrétních variantách, ve kterých se úvěry bez příjmu a registru na trhu vyskytují, jednalo by se o opravdu dlouhý „telefonní seznam“, protože nabídka je nesmírně široká, což samozřejmě nemá smysl.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>