V tomto článku se podíváme na to, co to vlastně je úvěr bez zástavy, respektive co je to zástava z hlediska českého právního řádu. Ono totiž jedna věc je, že průměrný Čech porozumí tomu, co znamená „něco zastavit“, ale už se to tak často neshoduje s tím, jak na to nahlíží právo. Budeme se věnovat i zajímavé problematice, jak získat úvěr bez zástavy na bydlení, protože právě hypotéky jsou typické tím, že budou zástavu požadovat, tak vám představíme několik variant, kdy se tomu můžete vyhnout. Vzhledem k tomu, že úvěr bez zástavy není zrovna nejsnadnější téma, jdeme rovnou k věci.

Co je to zástava?

Zástava je jednou z forem zajištění. To znamená, že zřízením zástavy se věřitel v závazkovém vztahu laicky pojišťuje, odborně řečeno minimalizuje riziko, že se mu poskytnutý dluh nevrátí zpět. Když půjdete do banky pro úvěr, budete důkladně prověření z hlediska toho, zda budete schopní splácet (máte dostatečný příjem) atd., nicméně typicky u objemných úvěrů to nestačí a bude do toho muset vstoupit zajištění například formou zástavy. Tou může být jak věc movitá, tak nemovitá. Důležité je zmínit, že věcí movitou je i cenný papír a pohledávka a u movitých věcí obecně dochází k předání zástavy věřiteli. U nemovitostí to logicky není možné, a tak se informace, že bylo zřízeno zástavní právo, zapisuje do katastru nemovitostí, aby to každý mohl vidět. Zástavní právo na nemovitosti zůstává i v případě, že došlo k prodeji.

Jak funguje zástava, když se nesplácí?

Naprosto jednoduše. Pokud máte úvěr bez zástavy, nemusíte o tom samozřejmě vůbec přemýšlet. Jestli je ale vaše situace opačná, mohlo by vás to zajímat. Když dlužník nesplatí pohledávku tak, jak bylo dohodnuto, může věřitel podat návrh na soudní prodej zástavy. Tím dojde po určitých procesních postupech k prodeji a z ceny se věřitel uspokojí. Je potřeba dodat, že dlužník získá to, co zbylo po odečtení hodnoty dluhu, úroků z prodlení, smluvní pokuty apod. Někteří věřitelé si myslí, že získají vše, ale není to pravda. Dlužníci by si zase měli uvědomit, že je smysluplné zajišťovat věcí, která má podobnou hodnotu. Když zajistíte půjčku 5 tisíc Kč vašim domem, tak sice získáte po prodeji několik milionů, ale o dům přijdete.

Je možné získat úvěr bez zástavy na nemovitost?

Jednoduchá odpověď – u bank nikdy. Banky mají jednoduché pravidlo, že když financují nemovitost, tak si jí v případě nesplácení také vezmou. Máte ale možnost jít buď k nebankovním společnostem a využít obyčejné úvěry bez zástavy, pokud vám jimi poskytnutá částka postačí, nebo zkusit spořitelny. Ty totiž na rozdíl od hypotečních bank obvykle úvěr bez zástavy nabízejí a získáte tak vlastně obdobu hypotéky s tím, že o dům v případě problémů nepřijdete. Na druhou stranu je víceméně pravidlem, že vyžadují jinou formu zajištění, kterou je obvykle ručení – přizvete třetí osobu, která se stane ručitelem a v případě, že vy nebudete platit, bude to muset udělat on a následně to po vás vymáhat sám. Na toto si tak dejte velký pozor, abyste nebyli nadšení, že jste našli úvěr bez zástavy, ale později zjistili, že budete muset hledat někoho, kdo se za vás zaručí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>