Takzvaný úvěr na business plán, nebo jinými slov úvěr pro začínající podnikatele, tedy ty, kteří nemají ještě dostatečný prokazatelný příjem ani velmi dobrou úvěrovou historii. Každý musí samozřejmě někdy začít, nicméně banky jsou extrémně opatrnými věřiteli a půjčovat takto do jisté míry naslepo, protože samozřejmě začínající podnikatel je jeden z vůbec nejrizikovějších klientů, se jim nechce. Na druhou stranu tento názor nesdílejí všechny instituce a některý banky úvěr na business plán nabízejí. V tomto článku se vám pokusíme poradit, kam máte jít, pokud právě vy máte nápad, nevíte jak ho financovat a přemýšlíte o tom, že byste si zřídili úvěr na business plán, a také se budeme věnovat tomu, jaké parametry takový finanční produkt nabídne.

Kde žádat o úvěr na business plán?

Trochu už jsme to nastínili v úvodu. Když budete chtít úvěr na business plán, můžete jít buď do banky, nebo to zkusit jinde, tedy u nebankovních společností a kampeliček, které se na tuto oblast specializují. Začneme první variantou. Pokud najdete banku, která úvěr na business plán má ve své nabídce, připravte se na to, že si budete muset váš plán obhájit. Pravděpodobně nemáte dostatečný prokazatelný příjem, takže vám nezbývá nic jiného než finanční ústav přesvědčit, že budete schopní peníze vydělat a úvěr splácet. Je pravda, že se nejedná o snadnou cestu, určitě se budete utápět v nemalém množství byrokracie, nicméně pokud se vám vše podaří, zůstává v platnosti obecné pravidlo, že banky nabízejí nejnižší úroky.

Druhou variantou jsou, jak již bylo řečeno, nebankovní společnosti a kampeličky. Ty typicky vůbec neřeší, zda příjem máte nebo nemáte (i když v některých případech mohou). To ale neznamená, že by prostě každému dali ihned mezi dveřmi peníze. I zde budete muset váš business plán trochu obhajovat. Zároveň je zde výhoda, že pokud jste v minulosti nespláceli nějaký úvěr u bank tak, jak bylo domluveno, nezískáte u nich již nikdy žádný úvěr (díky bankovnímu registru). U nebankovních společností platí, že registr neprohlížejí a úvěr na business plán tak poskytnou i těmto klientům.

Jaké úročení bude úvěr na business plán mít?

Opět si to rozdělíme na dvě části. Pokud budete patřit mezi většinu začínajících podnikatelů a budete mít úvěr na business plán od nebankovní společnosti, budete se pohybovat někde okolo osmi až deseti procent. V bankách se lze dostat i pod sedm procent, ale jak jsme již řekli, projít si úspěšně celým schvalováním žádosti není nic snadného. Když by vás zajímalo, na jak dlouho si lze úvěr na business plán vzít, je to v obou případech podobné a splatnost bude někde mezi pěti až deseti lety. Téměř shodu najdete i v kolonkách, které se týkají maximální částky, kterou lze čerpat – obvykle do jednoho milionu korun, ale jsou i výjimky, protože například Raiffeisenbank zajímavým projektům poskytne až deset milionů.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>