Směnka, s trochou nadsázky lze říct, že až démonizované slovo, protože když se v médiích objeví, obvykle jde o nějaký problém s nekalým obchodem apod. Jedná se ale o naprosto běžný a často používaný cenný papír, který jednoduše řečeno prokazuje nějakou pohledávku – tedy že dlužník dluží věřiteli. Tento článek bude mít v souvislosti s tím dvě části. Nejprve se podíváme na to, co to tedy směnka konkrétně je a jak funguje, abyste měli představu, pokud je úvěr na směnku tím, co hledáte (případně chcete poskytnout) a ke konci si odlišíme dva základní pohledy na tuto věc. Někdo totiž může chápat slovní spojení úvěr na směnku jako konkrétní půjčku na směnku, jiný si pod tím představí libovolnou půjčku, která je pouze zajištěná směnkou. Není tam ale velký rozdíl.

Úvěr na směnku – jak vlastně funguje směnka?

Jedná se v podstatě jen o papír, který potvrzuje, že dlužník prohlašuje a přiznává, že dluží, a také kdy bude splácet. Může tedy být napsaná klidně na tácku od klobásy, pokud splníte náležitosti, které požaduje zákon. Řeč je o zákonu směnečném a šekovém z roku 1950. Jaké jsou ty náležitosti? Abyste měli platný úvěr na směnku, musí v textu být obsaženo, že se jedná o směnku; musí tam být jasný slib dlužníka, že zaplatí; musí být jasné, kdy se bude platit – kdykoliv věřitel směnku předloží, konkrétní datum apod.; komu a kde se bude platit; datum a místo vystavení směnky a podpis výstavce (dlužníka). Ten nemusí být ověřený.

Zároveň zmíníme, že i úvěr na směnku lze dále zajistit, například ručitelem. Zde to funguje až nebezpečně jednoduše, protože kdokoliv se podepíše na lícní stranu směnky, stává se ručitelem závazku (v terminologii zákona avalem). Proto se u směnky nevyžaduje notářské ani jiné ověření, protože kdokoliv by závazek ze směnky potvrdil a podepsal se tedy na lícní stranu, stal by se ručitelem.

Jak se směnka chová v případě nezaplacení?

Zde je vše také vcelku jednoduché. Pokud není směnka řádně splacena, může se samozřejmě svého práva věřitel domáhat u soudu. Velkou výhodou je fakt, že úvěr ze směnky respektive ona samotná nevyžaduje kauzu. Není tedy nutné u soudu vysvětlovat, proč byla směnka podepsána, za jakých okolností apod. Bez jakéhokoliv přehánění je to tak, že máte směnku, ukážete jí a druhá strana bude vyzvána k zaplacení. To se děje tak, že soud na žádost věřitele vydá směnečný platební rozkaz (pokud směnka není evidentně neplatná). Pokud proti němu není podána námitka v krátké lhůtě tří dnů, bude platný a lze na jeho základě zahájit exekuci. Když je námitka podána, začne klasické soudní řízení.

Pojem úvěr na směnku

Na závěr ještě několik slov k odlišení pojmu úvěr na směnku a úvěr zajištěný směnkou. Úvěr na směnku může existovat jen mezi osobami, které jednají v režimu obchodního zákoníku (v širším slova smyslu podnikatelé), nebo při eskontním úvěru, který není v ČR moc používaný. Všechny ostatní úvěry jsou pouze směnkou zajištěné. I když to v zásadě není při uplatňování práva věřitele rozdíl, je dobré to pro upřesnění pojmu úvěr na směnku zmínit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>