Úvěrová karta může být pro někoho méně známým pojmem, ale když řekneme, že její jiný název je kreditní karta, už vám to možná bude jasnější. Jejím specifikům se ještě, stejně jako dalším tématům, budeme věnovat, nicméně hned na úvod si musíme vyjasnit asi nejčastější chybu, kterou lidé často říkají. Platební karta je obecný pojem, který se používá buď pro debetní kartu – čerpáte peníze z vašeho účtu, kde máte potřebné finance, a kreditní kartu – berete peníze z úvěru. Není proto správně, když řeknete, že jste v obchodě platili kreditkou, pokud se jednalo o kartu, kterou máte například k běžnému účtu. Úvěrová karta je pak spíše odborný pojem, který se v běžném hovoru používá málo, nicméně v tomto článku si ho ponecháme.

Jak funguje úvěrová karta?

V zásadě lze říct, že úvěrová karta ve správné podobě (nikoliv nějaké modifikaci) je vždy spojena s revolvingovým účtem. To je takový účet, ze kterého je možné čerpat a splácet ho zároveň a opakovaně obnovovat. Někdy se jako úvěrová karta označuje i takzvaná „charge karta“, která funguje tak, že co si s ní vyberete, musíte nejprve splatit, abyste mohli zase čerpat.

Jak už jsme tedy řekli, úvěrová karta je logicky spojená s úvěrem. To také znamená, že v obchodech, při výběru z bankomatů apod. používáte peníze, které vlastně nemáte a musíte je poté zpětně splatit. To funguje tak, že u každé instituce máte sjednané takzvané bezúročné období, do kdy musíte mít vše splaceno. Pokud bude třeba měsíc, tak do jednoho měsíce od vyúčtování transakcí musíte vše zaplatit, jinak se vám začnou připisovat úroky a je potřeba říct, že úvěrová karta jako taková je příjemný produkt, ale o úrocích, které jsou zde celkem vysoké, se to říct nedá.

Dá se úvěrová karta získat u každého?

V zásadě ano. Revolvingový úvěr je dnes natolik populární produkt, že se úvěrová karta nachází v nabídce každé banky a drtivé většiny nebankovních institucí. Základní parametry má typicky stejné jako klasické „debetky“. To znamená, že vám bude k úvěru vydána zdarma, budete mít určitý počet výběrů z bankomatů zdarma, můžete získávat nějaké výhody a bonusy za nákupy, obraty apod. Tyto parametry se samozřejmě liší u každého poskytovatele a fungují jako hlavní zbraň v konkurenčním boji.

Na druhou stranu úvěrová karta není produkt, který může každý získat, respektive to platí především u bank. Musíte totiž nejprve zažádat o samotný revolvingový úvěr a ten nebude poskytnut každému. Dokazovat budete muset především pravidelný a dostatečně vysoký příjem, abyste mohli dluhy splácet. Jak už jsme řekli, to je specifické především pro banky, nebankovní společnosti jsou v tomto směru mnohem tolerantnější. Pokud vám tak zavolá obchodní zástupce z banky, že by vám rád nabídnul kreditní kartu a vy víte, že nemáte smysluplný pravidelný příjem (student, matka na mateřské dovolené, důchodce), nemusíte to vůbec řešit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>