Úvěrový účet a poplatky s ním spojené, možná nejčastěji se objevující slovo v masových médiích v poslední době, pokud se bavíme o finanční tématice. Určitě jste to zaregistrovali. Začalo to rozhodnutím německého Spolkového soudu (obdoba našeho Ústavního), který zrušil rozhodnutí nižších soudů o tom, že poplatky za úvěrový účet jsou legální. Strhl se ohromný boom jak s žalobami na to, že banky vybírají poplatky nelegálně, tak začaly vznikat specializované agentury, které klientům pomáhají tohle řešit. Je ale potřeba hned na úvod říct, že u nás neexistuje právní norma, na základě které by se dalo prohlásit vybírání poplatků za úvěrový účet nelegální, a proto je potřeba být v tomto směru opatrní. V tomto článku se podíváme nejprve stručně na to, co to úvěrový účet je, a pak také na téma poplatků.

Co je úvěrový účet?

Jednoduše řečeno je to váš účet spojený s půjčkou, kterou máte od banky nebo nebankovní společnosti, nicméně na ten účet nemáte volný přístup, nemůžete s ním nakládat apod. Prostě tam v podstatě jen platíte poplatky a úroky a čerpáte finance tak, jak jste si dohodli. Právě poplatky jsou to, za co je úvěrový účet nejvíc kritizován. Je logické, že když banka účet vede k produktu, ze kterého má již tak velký zisk v podobě úroků, tak je celkem neférové jednání, pokud za to vedení účtuje další poplatky. Zároveň je potřeba zmínit, že tyto poplatky nejsou zrovna malé – u hypoték zhruba okolo 200 Kč měsíčně. Právě proto se dnes velká část klientů bank snaží, aby jim byl vytvořen úvěrový účet již bez poplatků a ty zaplacené zpětně vráceny.

Úvěrový účet a poplatky

Se získáváním peněz, které jste zaplatili na poplatcích za úvěrový účet, je to nesmírně složité. Jak už jsme řekli, nemáte totiž v ruce žádný právní předpis ani rozhodnutí vyššího soudu, které by jasně říkalo, že je jejich vybírání protiprávní. Pokud byste se tak obrátili s žalobou na soud, budete odkázáni na obecné právní zásady. Neříkáme, že to nemusí být úspěšný postup k tomu, abyste za úvěrový účet ušetřili, ale určitě je lepší začít z druhé strany.

Před tím, než se rozhodnete podat žalobu, nejprve banku kontaktujte, vysvětlete jí, co po ní chcete a vyčkejte na odpověď. Banky jsou samozřejmě také v konkurenčním prostředí, a když jedna bude moct říct, že svým klientům dobrovolně (rozuměj na jejich žádost) vrací poplatky za úvěrový účet, přidá jí to na renomé. Takže určitě nezačněte hned psát žalobu, platit si právníka apod., protože to může být zbytečné, nemluvě o výši soudních poplatků v případě, že vaše argumenty soud neuzná.

Je tu navíc ještě jedna méně známá možnost, kterou je finanční arbitr. Toho si můžete představit jako takový soud, který dokáže váš problém také vyřešit a to navíc bez soudních poplatků. Na druhou stranu je k dispozici jen u spotřebitelských sporů respektive tedy úvěrů. Pokud za ním půjdete s tím, že máte úvěrový účet u hypotéky, odmítne vás.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>