Zesplatnění úvěru není zrovna hezké české slovo, jak co se týče jeho konstrukce, tak především jeho významu. Pokud máte úvěr, už jste o něm (v lepším případě) museli slyšet a pravděpodobně nechcete, abyste ho někdy zaslechli z úst věřitele. Zesplatnění úvěru je totiž to poslední, co banka, ale i nebankovní společnost udělá před tím, než vám na dveře zaklepe exekutor. V případě, že nesplácíte úvěr a děláte mrtvého brouka, tedy nereagujete na upomínky banky, nesnažíte se situaci řešit apod., může dojít právě k zesplatnění úvěru, což už je zásadní problém. V tomto článku se podíváme nejprve na to, co to v praxi znamená, kdy k němu může dojít, ale i jak se zesplatnění úvěru vyhnout.

Co vlastně je zesplatnění úvěru?

Než začneme konkrétním vysvětlováním, tak je potřeba ujasnit si jednu důležitou věc. V tomto článku budeme vycházet z obecných postupů, které fungují u drtivé většiny bank a nebankovních společností. Samozřejmě se ale může stát, že budete mít v obchodních podmínkách vašeho úvěru něco jiného a celý proces bude trochu odlišný. Je ale velmi nepravděpodobné, že byste někde neměli upraveno zesplatnění úvěru.

Teď už k věci. Zesplatnění úvěru nastane jednoduše řečeno tehdy, když vašemu věřiteli dojde trpělivost s vaším nesplácením. Když budete mít běžnou půjčku například s fyzickou osobou, nebo menší společností na základě smlouvy, musí se jít v případě nesplácení k soudu. Zesplatnění úvěru ale vychází přímo z obchodních podmínek dané půjčky a umožňuje to, že dluh bude prohlášený za splatný a může přímo následovat exekuce. Jinými slovy, nesplácíte, děláte, že neexistujete, banka pošle několik upomínek a výzev, a pokud stále nebude reagovat, tak zhruba za tři měsíce vám přijde oznámení, že zbylé splátky včetně úroků, úroků z prodlení apod. byly zesplatněny a vy už jen můžete stát u dveří a očekávat návštěvu exekutora.

Kdy může dojít k zesplatnění úvěru?

Pro odpověď na tuto otázku si musíte důkladně prostudovat vaše obchodní podmínky. Typicky dojde k zesplatnění úvěru tehdy, když banka nebo společnost zjistí, že jste úvěr zajistili nezpůsobilou zástavou, uvedli jste nepravdivé informace, využili úvěr na jiný než smluvený účel apod. Jednoduše řečeno tehdy, když může věřitel na základě smlouvy odstoupit – tedy i při vašem nesplácení. Trochu překvapivé může být, že zesplatnění úvěru je možné i tehdy, kdy poctivě splácíte, ale změní se u vás poměry natolik, že se do budoucna stanete rizikovými. Problémem také je, že všechny tyto podmínky bývají sjednány velmi obecně a dávají věřiteli velký prostor, kdy může zesplatnění úvěru prohlásit.

Jak se vyhnout zesplatnění úvěru?

Tuto poslední část vyřešíme opravdu jednoduchou odpovědí, protože jinak to ani nejde. Prostě musíte s věřitelem komunikovat a snažit se daný problém řešit. I když se to nezdá, tak především banky jsou v tomto směru velmi ochotné a nabídnou vám restrukturalizaci úvěru a další ústupky. Jde ale samozřejmě o konkrétní případ každého klienta, nicméně komunikace je naprostý základ, jinak dojde trpělivost a oznámení o zesplatnění úvěru máte hned na stole.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>